An electronic point source emits sound isotropically at a frequency of 3 × 103 H
ID: 1506925 • Letter: A
Question
An electronic point source emits sound isotropically at a frequency of 3 × 103 Hz and a power of 30 watts. A small microphone has an area of 0.74 cm2 and is located 183 meters from the point source.
1. What is the sound intensity at the microphone ? I =
2. What is the power intercepted by the microphone? Pin =
3. How many minutes will it take for the microphone to recieve 0.1 Joules from this sound? T =
4. What is the sound intensity level at the microphone from this point source? = && What would be the sound intensity level at the microphone if the point source doubled its power output? =
Explanation / Answer
part 1: Intensity I = power/area
I = 30/(4pi r^2)
I = 30/(4 *3.14 * 183^2)
I = 7.13 *10^-5 W/m^2
----------------
Power P = I A
P = 7.13 *10^-5 * 0.74 *10^-4
P = 5.27 *10^-9 Wattts
----------------------------
3) E = Pin*t
t = E/pin
t = 1/(5.27*10^-9)
t = 1.89* 10^8 s
t = 3.16*10^6 min
-----------------------------
4) intensity Level L = B = 10dB*log(I/Io)
= 10 dB*log(7.13*10^-5/10^-12)
= 78.5 dB
----------------------------------------
5)
B = 10dB*log(2*I/Io)
B = 10 dB*log(2*7.13*10^-5/10^-12)
B = 81.54 dB
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.