A resistor ( R = 9.00 10 2 ), a capacitor ( C = 0.250 F), and an inductor ( L =
ID: 1507228 • Letter: A
Question
A resistor
(R = 9.00 102 ),
a capacitor
(C = 0.250 F),
and an inductor
(L = 1.70 H)
are connected in series across a 2.40 102-Hz AC source for which
Vmax = 1.45 102 V.
(a) Calculate the impedance of the circuit.
k
(b) Calculate the maximum current delivered by the source.
A
(c) Calculate the phase angle between the current and voltage.
°
(d) Is the current leading or lagging behind the voltage?
The current leads the voltage.The current lags behind the voltage. There is no phase difference between the current and voltage.
Explanation / Answer
Incuctive reactance (XL) = 2*pi*f*L= 2*pi*240*1.7 = 2563 Ohm
capacitive reactance (XC) = 1/(2*08*f*C) = 1/(2*pi*240*0.25E-6) = 2653 Ohm
(a) ==> Z = sqrt(R^2 + (XL - XC)^2) = sqrt(900^2 +90^2) = 904 Ohm
(b) I = V/Z = 145/904 = 0.16 Amp
(c) Tan(Theta) = (XL - XC)/R = 90/900 = 0.1
==> theta = 5.71 degrees
(d) Current is leading
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.