An AC source operating at 60 Hz with a maximum voltage of 170 V is connected in
ID: 1507389 • Letter: A
Question
An AC source operating at 60 Hz with a maximum voltage of 170 V is connected in series with a resistor (R = 1.2 kW) and an inductor (L = 2.8 H). (a) What is the maximum value of the current in the circuit? (b) What are the maximum values of the potential difference across the resistor and the inductor? (c) When the current is at a maximum, what are the magnitudes of the potential differences across the resistor, the inductor, and the AC source? (d) When the current is zero, what are the magnitudes of the potential difference across the resistor, the inductor, and the AC source?
Explanation / Answer
here f = 60 Hz so w = 2 x pi x f
w = 2 x 3.14 x 60
= 376.8 rad/s
Vmax = 170 V L = 2.8 H R = 1.2 ohm
so the maximum value of current
Imax = Vmax / Z
= Vmax / root of ( R2 + xL2)
here XL = wL = 376.8 x 2.8
= 1055.04 ohm
so Imax = 170 / root of (1.22 + 1055.042)
= 0.1611 A Ans
the current is same in series
so voltage across resistor VR = Imax R
= 0.1611 x 1.2 = 0.1933 V Ans
voltage across inductor VL = Imax XL
= 0.1611 x 1055.04
= 169.966 V Ans
the voltage of AC will be same of 170 V
if the current is zero
there will not drop any voltage across resistor an inductor
the total voltage stored on AC source of 170 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.