An AC generator supplies an rms voltage of 110 V at 50.0 Hz. It is connected in
ID: 1438647 • Letter: A
Question
An AC generator supplies an rms voltage of 110 V at 50.0 Hz. It is connected in series with a 0.200 H inductor, a 4.70 F capacitor and a 236 resistor.
What is the impedance of the circuit?
What is the rms current through the resistor?
What is the average power dissipated in the circuit?
What is the average power dissipated in the circuit?
What is the peak current through the resistor?
What is the peak voltage across the inductor?
What is the peak voltage across the capacitor?
The generator frequency is now changed so that the circuit is in resonance. What is that new (resonance) frequency?
Explanation / Answer
First you have calculate each impedance:
XL = wL = 2*pi*50* 0.200 = 62.83 Ohm
Xc= 1/wC = 1/(2pi*50*(4.7*10^-6) =677.25 ohm
1. Total impedance, Z = sqrt (R^2 + (Xc-XL)^2)= 658.18Ohm
2. I =V/Z = 110/658.18 =0.167 Ampere
3. P =V*I = 110* 0.167 = 18.37 Watt
4. I(max) = I(rms) * sqrt(2) = 0.236 Ampere
5. V= I(max) * XL =14.82 Volt
6. V= I(max) * 758 = 159.83 Volt
7) for the resonance,
XL =Xc
the resonance is 1/ 2* pi* sqrt (L*C) = 164.15 Hertz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.