An 91.5-kg mountain climber plans to swing down, starting from rest, from a ledg
ID: 1479283 • Letter: A
Question
An 91.5-kg mountain climber plans to swing down, starting from rest, from a ledge using a light rope 9.00 m long. He holds one end of the rope, and the other end is tied higher up on a rock face. Since the ledge is not very far from the rock face, the rope makes a small angle with the vertical. At the lowest point of his swing, he plans to let go and drop a short distance to the ground. How long after he begins his swing will the climber first reach his lowest point s If he missed the first chance to drop off, how long after first beginning his swing will the climber reach his lowest point for the second time sExplanation / Answer
A)the time is calculated as follows:
T=2sqrt[(9)/(9.80)] = 6.02 s
hence, the required time: t = T/4 = 1.505 s
B) the time t is calcululated as follows:
t = 3T/4 = 4.515 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.