An 84 k g person stands on a uniform ladder 4.0 m long, that weighs 70 N , as sh
ID: 2257086 • Letter: A
Question
An 84kg person stands on a uniform ladder 4.0mlong, that weighs 70N , as shown in the figure(Figure 1) . The floor is rough; hence, it exerts both a normal force, f1, and a frictional force, f2, on the ladder. The wall, on the other hand, is frictionless; it exerts only a normal force, f3.
Explanation / Answer
write the equilibrium force eq.
f1=W+mg=70+840=910N
f2=f3
we have taking torque 0 about foot of the ladder
910*0.6245-f3*3.8=0
f3=149.55N=f2
2)in this case only torque eq will change
70*0.624+840*0.936-3.8*f3=0
f3=218.4N=f2
f1=910N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.