Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A laser of initial energy 2.328 eV is shined into a flat glass piece of index of

ID: 1507729 • Letter: A

Question

A laser of initial energy 2.328 eV is shined into a flat glass piece of index of refraction n = 1.523.

Answer the following questions:

(a) What is the initial wavelength of the laser before the photons are incident on the glass (in nm)?

(b) What is the frequency of the photons inside the glass (in Hz)?

(c) What is the energy of each photon while inside the glass (in eV)?

(d) What is the speed of the photons inside the glass (in m/s)?

(e) If the power of the laser is 50.0 mW, what is the number of photons incident on the glass each second?

Explanation / Answer

a) wavelength = h*c/E
   = 5.3367E-7 m
   = 533.67nm
frequency never changes in the medium so
b) frequency = c/wavelength = 5.62E14 Hz
c) Energy doesn't change because frequency doesn't change = 2.328 eV
d) v = c/n = 1.97E8 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote