A satellite of mass 2.6 kg is in an elliptical orbit around the Earth (mass 5.98
ID: 1507842 • Letter: A
Question
A satellite of mass 2.6 kg is in an elliptical orbit around the Earth (mass 5.98e+24 kg). The satellite's minimum distance from the center of the Earth is 9200000 m, at which point it has a speed of 8300 m/s. (a) For this orbit find the total energy of the satellite–Earth system. J (b) For this orbit find the magnitude of the angular momentum of the satellite. kg · m2/s (c) Use conservation of energy and conservation of angular momentum to find the farthest distance from the center of the Earth that is reached by the satellite and its speed at that point. distance from the center of the Earth m speed m/s (d) Find the semimajor axis of its orbit. m (e) Determine the period for one orbit. min
Explanation / Answer
m = mass of satellite = 2.6 kg
M = mass of earth = 5.98 x 1024 kg
rmin = minimum distance = 9.2 x 106 m
v = speed = 8300 m/s
a)
Total energy = gravitational potential energy + KE = - GMm/rmin + (0.5) m v2
Total energy = - (6.67 x 10-11) (5.98 x 1024 ) (2.6)/(9.2 x 106) + (0.5) (2.6) (8300)2 = - 2.32 x 106 J
b)
angular momentum = mv rmin = 2.6 x 8300 x 9.2 x 106 = 1.986 x 1011
c)
V = speed at maximum distance
R = maximum distance
using conservation of momentum
mVR = 1.986 x 1011
VR = 0.764 x 1011 eq-1
using conservation of energy
- GMm/R + (0.5) m V2 = - 2.32 x 106
- (6.67 x 10-11) (5.98 x 1024 ) (2.6)/R + (0.5) (2.6) (0.764 x 1011 /R)2 = - 2.32 x 106
R = 4.4 x 108 m
V = 0.764 x 1011 /(4.4 x 108 )
V = 173.64 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.