Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A satellite of mass 2.6 kg is in an elliptical orbit around the Earth (mass 5.98

ID: 2310411 • Letter: A

Question

A satellite of mass 2.6 kg is in an elliptical orbit around the Earth (mass 5.98e+24 kg). The satellite's minimum distance from the center of the Earth is 9200000 m, at which point it has a speed of 8300 m/s. For this orbit find the total energy of the satellite-Earth system. For this orbit find the magnitude of the angular momentum of the satellite. Use conservation of energy and conservation of angular momentum to find the farthest distance from the center of the Earth that is reached by the satellite and its speed at that point. distance from the center of the Earth speed Find the semimajor axis of its orbit. Determine the period for one orbit.

Explanation / Answer

[a] The total energy of satellite -Earth system is

TE=KE +PE=1/2mv2+-gMm/[r+h]= 1/2^ 2.6*83002+-6.67*10-11*5.98*1024*2.6/ [ 6.4*106+9.2*106]

TE=89557000-25568333= - 6.4*10 7 J

TE=- 6.4*10 7 J

[b]

L=[r+h] Xmv=[ 6.4*106+9.2*106]* 2.6*8300=3.37*1011 kgm2/s

[c]

Ke[orbit] = Gravitational Pe [orbit-earth]

1/2mv2= GMm/[r+h]2

1/2* 2.6* 83002= 6.67*10-11* 5.98*1024* 2.6 / [r+h]2

89557000=3.95*1013* 2.6 / [r+h]2

[r+h]2= 1146755.69

r+h=1070.9

r= 1070.9-9.2*106=9.19*106 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote