A uniform magnetic field points upward, in the plane of the paper. A wire is per
ID: 1508189 • Letter: A
Question
A uniform magnetic field points upward, in the plane of the paper. A wire is perpendicular to the paper. When the wire carries a current, the net magnetic field at point 2 is zero. What is the direction of the current in the wire - into or out of the paper? Explain. If the net magnetic field at point 3 (1.0 cm from point 2) is 1.0 Times 10^-4 T, how much current is flowing in the wire? Point 1 is the same distance from the wire as point 2. What is the net magnetic field strength at point 1? Note you should not need a calculator for this problem. Remember mu_0 = 4 pi Times 10^-7 T_m/A.Explanation / Answer
1. into the paper- if the current on the wire into the paper, the the induced magnetic field will your right hand rule thatis downward field so that, at point 2 the upward and downward fill will cancell each other.
2.the induced magnetic field due to current carrying wire B= mu0I/2pi*r, wehre
I= B*r/2*10-7= 10-4*0.02/2*10-7= 5 A
3. B= 2*10-7*5/0.01= 1*10-4 T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.