A patient is placed in an MRI machine and as the MRI is taken the magnetic field
ID: 1508485 • Letter: A
Question
A patient is placed in an MRI machine and as the MRI is taken the magnetic field level with the patients eyes is 1.5 T. The magnetic field is largest at the persons head and the field gradient in the machine is 0.05 T/m. The patients heart is located 30 cm below their eyes, the patients liver is located 60 cm below their eyes, and the patients bladder is located 70 cm below their eyes.
Assuming the magnetic field gradient remains constant across the whole body, what is the Larmor frequency at the patients eyes, their liver, and their bladder (in MHz)?
Explanation / Answer
f = qB / [2*pi*m] ;
given B at eyes is 1.5 T
mp = 9.1*10-31 kg; q = 1.6*10-19 C;
f = 1.6*10-19 *1.5T/ [2*pi*9.1*10-31 kg]
lamour frequency at the patients eyes is feyes = 22.84 MHz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.