A patient is learning how to use a wheelchair for the first time. On the first d
ID: 2033209 • Letter: A
Question
A patient is learning how to use a wheelchair for the first time. On the first day you record the forces that he applied to the right wheel each time he pushed the wheel to propel himself down the hall. Assume that the magnitude of the push force is 112 N. Assume the radius of the wheel is 0.25m. How much propulsive torque (in Nm) was generated by each push if the force was applied at an angle of 25 from the horizontal (see picture below)? Provide answer as a positive value (positive zaxis points into paper).
Explanation / Answer
Solution ) Force F=112N
Radius r=0.25m
Angle theeta=25°
Since F makes an angle theeta with horizontal so net force
F'=Fcos(theeta)
F'=112cos(25•)
F'=101.5N
Torque T=rF'
T=0.25×101.5=25.37Nm
T=25.37Nm
There is no figure I just did with given values
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.