a rectangular coil with resistance R=100 ohms has N=25 turns, each of length l=2
ID: 1508649 • Letter: A
Question
a rectangular coil with resistance R=100 ohms has N=25 turns, each of length l=2.75 cm and width w=2.00 cm. The coil moves into a uniform magnetic field B=1.50 T with constant velocity v=1.07E6 m/s. Direction of the magnetic field is into the page. (A) What are the magnitude and direction of the total magnetic force on the coil as it enters the magnetic field? (B) What are the magnitude and direction of the total magnetic force on the coil as it moves within the field? (C) What are the magnitude and direction of the total magnetic force on the coil as it leaves the field?
Explanation / Answer
A. Force,F = ( N^2*B^2*w^2*v)/R =(25^2*1.5^2*0.02^2*1.07*10^6)/100 =6018.75N
direction is to the left
B.What are the magnitude and direction of the total magnetic force on the coil as it moves within the field?
induced Emf = N*B*L*v And so I = N*B*L*v / R but within the is no induced emf since faraday law is not satisfied,and since Magnetic Force = N*I*L*B (*where I=current, L=length) and current is zero therefore magnetic force is zero
magnetic force is 0, zero magnitude
C.
Magnetic Force = N*(N*B*L*v / R)*L*B
Force = 25*(25*1.5*0.0275*1.07*10^6/100)*0.0275*1.5=7586.1328N
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.