a rectangular conducting loop of wire with 1-turn, length of 1.5cm, and width of
ID: 2260782 • Letter: A
Question
a rectangular conducting loop of wire with 1-turn, length of 1.5cm, and width of 0.5 cm traveling at constant velocity of 4m/2 approaches a uniform magnetic field of 1.7T. the loop has length of 1.5cm and width of 0.5 cm with resistance of 0.4ohms. the magnetic field's direction is into the page and the velocity is moving from right to left towards the magnetic field.
a) find the induced emf when the loop first enters the magnetic field
b) find the induced current and it's direction (clockwise or counterclockwise) when the loop first enters the magnetic field
c) find the magnetic flux when the loop is fully inside the magnetic field
d) find the induced emf when the loop is fully inside the magnetic field
Explanation / Answer
a. induced emf e = lvB = 0.015* 4 *1.7 =0.102 Volts
b. induced current i = emf/R = 0.102/0.4 =0.255 Amps, counter clock wise direction
c. flux phi = NAB cos theta = 1* 0.015*0.05* 1.7 = 1.275 *10^-3 Wb
d. time =s/v = 0.015/4 =0.00375
induced emf e = 1.275/0.00375 = 3.4 *10^-5 volts
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.