A power station delivers 740 kW of power at12,000 V to a factory through wires w
ID: 1509074 • Letter: A
Question
A power station delivers 740 kW of power at12,000 V to a factory through wires with total resistance 3.3 .
Part A
How much less power is wasted if the electricity is delivered at 50,000 V rather than 12,000 V?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
A power station delivers 740 kW of power at12,000 V to a factory through wires with total resistance 3.3 .
Part A
How much less power is wasted if the electricity is delivered at 50,000 V rather than 12,000 V?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
P = 740,000 W
V = 12,000 V
R = 3.3 ohm
1. E = V^2/R
E1 = 43636363.6363 J
E2 = 757575757.5757 J
dE = 713939393.9394 J
2.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.