A power station delivers 740 kW of power at12,000 V to a factory through wires w
ID: 1509091 • Letter: A
Question
A power station delivers 740 kW of power at12,000 V to a factory through wires with total resistance 3.3 .
Part A
How much less power is wasted if the electricity is delivered at 50,000 V rather than 12,000 V?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
A power station delivers 740 kW of power at12,000 V to a factory through wires with total resistance 3.3 .
Part A
How much less power is wasted if the electricity is delivered at 50,000 V rather than 12,000 V?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
P = VI
I = P/V
P = 740 kW
V = 12,000
I = 61.67 A
P = I^2*R = 12549.167 W
now V = 50,000
I = 14.8
P = 722.832 W
dP = 11826.335 W = 1.2 x 10^4 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.