The 10-cm-wide, zero-resistance slide wire shown in the figure is pushed toward
ID: 1509479 • Letter: T
Question
The 10-cm-wide, zero-resistance slide wire shown in the figure is pushed toward the 2.0? resistor at a steady speed of 0.50 m/s. The magnetic field strength is 0.30 T
Part B: What is the magnitude of the induced current in the slide wire?
Part D: What is the magnitude of the magnetic force?
Part E: What is the magnitude of the pushing force?
Part F: How much power is dissipated in the resistor?
Part G: What is the energy dissipated in the resistor in 2 mins?
Part H: What is the work done by the pushing force in 2 mins?
Explanation / Answer
induce emf , e = vBL = 0.5*0.30*0.10 = 0.015 volt
a) induce current , i = 0.015/2.0 = 7.5 mA
b) magnetic force , F = BiL =0.30*7.5*10^-3*0.1 = 0.225*10^-3 N
c) since constant speed
so pushing force = magnetic force = 0.225*10^-3 N
d) power dissipated in the resistor , P = i^2*R = (7.5*10^-3)^2*2.0 = 112.5*10^-6 w
e) energy dissipated = P*t = 112.5*10^-6*2*60 = 13.5 mJ
f) W = F*D = 0.225*10^-3*0.5*2*60 = 13.5 mJ
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.