The 10-cm-wide, zero-resistance slide wire shown in the figure is pushed toward
ID: 1516373 • Letter: T
Question
The 10-cm-wide, zero-resistance slide wire shown in the figure is pushed toward the 2.0 resistor at a steady speed of 0.50 m/s. The magnetic field strength is0.25 T .
(Figure 1)
Part A
How big is the pushing force?
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
How much power does the pushing force supply to the wire?
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
What is the magnitude of the induced current?
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part D
What is the direction of the induced current?
SubmitMy AnswersGive Up
Part E
How much power is dissipated in the resistor?
Express your answer with the appropriate units.
Fpush=Explanation / Answer
emf induced= Blv=0.25*10*0.5/100=0.0125V
power=E^2/R=(0.0125)^2/2=7.8125*10^-5W
force=power/velocity=7.8125*10-5/0.5=15.625*10^-5N
power=7.8125*10^-5W
induced current=E/R=0.0125/2=0.00625A
by right hand rule direction of induced current=anticlockwise
power dissipiated in resistor = i^2R=0.00625^2*2=7.8125*10^-5W
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.