A 2.1×102-kg block on a horizontal frictionless surface is attached to an ideal
ID: 1509603 • Letter: A
Question
A 2.1×102-kg block on a horizontal frictionless surface is attached to an ideal massless spring whose spring constant is 160 N/m. The block is pulled from its equilibrium position at x = 0.00 m to a displacement x = +0.080 m and is released from rest. The block then executes simple harmonic motion along the horizontal x-axis. When the displacement is x = 3.9×102 m, what is the kinetic energy of the block?
I got that the answer 0.512 Joules, but that's not an option.
The options are:
0.37
0.41
0.39
0.44
0.46
And please explain how you got this answer.
Explanation / Answer
Speed at x = 3.9*10^-2 m is v = w*sqrt(A^2-x^2)
w =sqrt(k/m) = sqrt(160/(2.1*10^-2)) = 87.3 rad/s
v = 87.3*sqrt(0.08^2-0.039^2) = 6.09 m/sec
KE = 0.5*m*v^2 = 0.5*(2.1*10^-2)*6.09^2 =0.39 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.