A 2.0m radius playground merry-go-round with a moment of inertia of 2000kg • m2
ID: 1419424 • Letter: A
Question
A 2.0m radius playground merry-go-round with a moment of inertia of 2000kg • m2 is rotating freely with an angular speed of 1.0rad/s. Two people, each having a mass of 60kg, are standing right outside the edge of the merry-go-round and step onto it.
If one of the people now on the merry-go-round begins dragging a foot on the ground to bring the merry-go-round to rest, what is the force of friction present between their foot and the ground if the merry-go-round completes 3 revolutions while coming to rest?
Explanation / Answer
conservation of angular momentum used in first case
I*omega = (I + 2mr^2)*omega
2000 * 1 = (2000 + 2 * 60 * 4) * omega_new
omega_new = 2000 / (2480)
omega_new = 0.8 rad/s
total energy of merry go round system = 0.5 * I_tot * omega_new^2 = work by friction force
0.5 * 2480 * 0.8 * 0.8 = friction_force * (2 * pi * 2 ) 3
=> frction_force = 21.06N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.