A 2.00-cm-tall object is 18.0 cm in front of a converging lens with a focal leng
ID: 1775699 • Letter: A
Question
A 2.00-cm-tall object is 18.0 cm in front of a converging lens with a focal length of 26.0 cm 1) Calculate the image distance di. Follow the sign convention. (Express your answer to three significant figures.) cm Submit You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed You can make 10 more submissions for this question 2) Calculate the image height hi. Follow the sign convention. (Express your answer to three significant figures.) cm Submit You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed You can make 10 more submissions for this question.Explanation / Answer
Here ,
Height of object , ho = 2 cm
focal length , f = 26 cm
object distance , do = 18 cm
1) Using lens formula
1/f = 1/di + 1/do
1/26 = 1/18 + 1/di
di = -58.5 cm
the image distance is -58.5 cm
part b)
as hi/ho = -di/do
hi/2 = 58.5/18
hi = 6.5 cm
the image height is 6.5 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.