An open organ pipe emits G (392 Hz ) when the temperature is 14 C. The speed of
ID: 1509761 • Letter: A
Question
An open organ pipe emits G (392 Hz ) when the temperature is 14 C. The speed of sound in air is v(331+0.60T)m/s, where T is the temperature in C.
Part A
Determine the length of the pipe.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
l = (???) (Units)
Part E
What is the wavelength in the traveling sound wave produced in the outside air?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
l = (???) (Units)
Part E
What is the wavelength in the traveling sound wave produced in the outside air?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
air = (???) (Units)Explanation / Answer
A) v = 331 + 0.6*14
= 339.4 m/s
f = 392 hz
apply, f = v/(2*L)
==> L = v/(2*f)
= 339.2/(2*392)
= 0.433 m
E) v = lamda*f
==> lamda = v/f
= 339.4/392
= 0.856 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.