An open organ pipe emits G (392 Hz ) when the temperature is 26 ?C. The speed of
ID: 2037177 • Letter: A
Question
An open organ pipe emits G (392 Hz ) when the temperature is 26 ?C. The speed of sound in air is v?(331+0.60T)m/s, where T is the temperature in ?C.
Part A
Determine the length of the pipe.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
l =
______
Part B
What is the wavelength of the fundamental standing wave in the pipe?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
? pipe =
______
Part C
What is frequency of the fundamental standing wave in the pipe?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
f pipe =
_____
Part D
What is the frequency in the traveling sound wave produced in the outside air?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
f air =
_______
Part E
What is the wavelength in the traveling sound wave produced in the outside air?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
? air =
Explanation / Answer
Ans:-
Given data
f = 392Hz, T= 26deg ,
v= 331+0.60T = 331+0.60*26 = 346.6m/s
Part A
f =V/2L
L= v/2f = 346.6/2*392 =0.442m
Part B
Standing means two open ends
n = 1 fundamental
? =2L/n = 0.442*2 / 1 = 0.884m
Part C
f = v/? = 346.6/0.884 = 392Hz
Part D
fair = 392
it is same because it is in air that is resonation in the organ pipe
same for part E
?= 0.884m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.