An open organ pipe is 0.66 m long. Part A If the speed of sound is 340 m/s, what
ID: 1788375 • Letter: A
Question
An open organ pipe is 0.66 m long.
Part A
If the speed of sound is 340 m/s, what is the pipe's fundamental frequency?
Express your answer using two significant figures.
Incorrect; Try Again; no points deducted
Part B
What are the frequencies of the first two overtones?
Express your answers using two significant figures separated by a comma.
An open organ pipe is 0.66 m long.
Part A
If the speed of sound is 340 m/s, what is the pipe's fundamental frequency?
Express your answer using two significant figures.
f1 = HzIncorrect; Try Again; no points deducted
Part B
What are the frequencies of the first two overtones?
Express your answers using two significant figures separated by a comma.
f2, f3 = HzExplanation / Answer
Given,
L = 0.66 m ; v = 340 m/s
A)We know that
f = v/2L
f = 340/2 x 0.66 = 257.58 Hz
Hence, f = 257.58 Hz
b)f1 = 2f = 2 x 257.58 = 515.16 Hz
f2 = 3f = 3 x 257.58 = 772.74 Hz
Hence, f1,f2 = 515.15 Hz, 772.74 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.