Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A Coil of 108 turns has area of cross section 0.015m^2. If it is placed in a mag

ID: 1509927 • Letter: A

Question

A Coil of 108 turns has area of cross section 0.015m^2. If it is placed in a magnetic field which changes from 4.8 T to 2.6 T in 5 seconds, calculate the induced emf in the coil.(The magnetic field is parallel to the area vector direction of the coil). in a RLC series circuit. Resistance = 205 ohms; Capacitance = 18 microfarads; inductance = 0.235 Henries. The sinusoidal alternating device operates at V_min = 36 Volts and frequency = 60Hertr. Calculate the inductive reactance the capacitive reactance the impedance the current amplitude current amplitude at resonance.

Explanation / Answer

n = 108
A = 0.015
dB = 4.8 - 2.6 = 2.2 T
dt = 5 s
phi = BA
V = nd(phi)/dt = n*A*dB/dt = 108*0.015*2.2/5 = 0.7128 V

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote