A 3.1 kg block moving with a velocity of +3.5 m/s makes an elastic collision wit
ID: 1510438 • Letter: A
Question
A 3.1 kg block moving with a velocity of +3.5 m/s makes an elastic collision with a stationary block of mass 1.6 kg.
(a) Use conservation of momentum and the fact that the relative speed of recession equals the relative speed of approach to find the velocity of each block after the collision. m/s (for the 3.1 kg block) m/s (for the 1.6 kg block)
(b) Check your answer by calculating the initial and final kinetic energies of each block.
J (initially for the 3.1 kg block)
J (initially for the 1.6 kg block)
J (finally for the 3.1 kg block)
J (finally for the 1.6 kg block)
Are the two total kinetic energies the same? Yes No
Explanation / Answer
m1 = 3.1 kg
u1 = +3.5 m/s
m2 = 1.6 kg
u2 = 0.0 m/s
(A) Elastic collision with stationary object, solving for the first object (3.5 kg):
v1 = { [m1-m2] / [m1+m2] } * u1
v1 = { [ (3.1 kg) - (1.6 kg) ] / [ (3.1 kg) + (1.6 kg) ] } * (+3.5 m/s)
v1 = { [ 1.5 kg ] / [ 4.7 kg ] } * (+3.5 m/s)
v1 = { 0.319 } * (+3.5 m/s)
v1 = 1.12 m/s
for block of mass 1.6kg
v2 = { [2m1] / [m1+m2] } * u1
v2 = { [2 * (3.1 kg) ] / [ (3.1 kg) + (1.6 kg) ] } * (+3.5 m/s)
v2 = { [ 6.2 kg ] / [ 4.7 kg ] } * (+3.5 m/s)
v2 = { 1.319 } * (+3.5 m/s)
v2 = 4.62 m/s
(B) Kinetic energies as given by KE = m * v^2
3.1kg block pre-impact
KE = 0.5 * (3.1 kg) * (3.5 m/s)^2
KE = (1.55 kg) * (12.25 m^2/s^2)
KE = 18.99 J
1.6 kg block pre-impact
KE = 0.5 * (1.6 kg) * (0.0 m/s)^2
KE= 0 J
3.5 kg block post-impact
KE = 0.5 * (3.1 kg) * (1.12 m/s)^2
KE = (1.55 kg) * (1.254 m^2/s^2)
KE = 1.94 J
1.6 kg post impact
KE = 0.5 * (1.6 kg) * (4.62 m/s)^2
KE = (0.8 kg) * (21.34 m^2/s^2)
KE = 17.08 J
Pre impact,
(18.99 J) + (0.0 J) = 18.99 J =19J
Post impact,
(1.94 J) + (17.08 J) = 19.01 J=19J
the two total kinetic energies are same.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.