A 3.1 kg block is attached to a horizontal spring and undergoes simple harmonic
ID: 2241164 • Letter: A
Question
A 3.1 kg block is attached to a horizontal spring and undergoes simple harmonic motion on a frictionless surface according to the graph shown above.
1) What is maximum velocity of the box?
vmax = _____________________ m/sec
2) What is the mechanical energy of the box?
A = ______________ J
A 3.1 kg block is attached to a horizontal spring and undergoes simple harmonic motion on a frictionless surface according to the graph shown above. What is maximum velocity of the box? What is the mechanical energy of the box?Explanation / Answer
Here
w = angular frequency = pi4 rad/sec
This is because it travel pi/2 in 2sec
o in 1sec it is pi/4
A = Maximum Amplitude = 2 cm = 0.02 m
vmax = wA
= 0.02*pi/4
= 0.0157 m/sec
mechanical energy of the box = 0.5*m*vmax^2
= 0.5*3.1*0.0157^2
= 0.000382 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.