A 3.00 kg particle moves along the x axis. Its position varies with time accordi
ID: 1910570 • Letter: A
Question
A 3.00 kg particle moves along the x axis. Its position varies with time according to x = t + 1.0t3, where x is in meters and t is in seconds. (a) Find the kinetic energy at any time t. (Accurately round any coefficient to exactly two decimal places. Use t as necessary.) K = . J (b) Find the acceleration of the particle and the force acting on it at time t. (Accurately round any coefficient to exactly two decimal places. Use t as necessary.) a = m/s2 F = N (c) Find the power being delivered to the particle at time t. (Accurately round any coefficient to exactly two decimal places. Use t as necessary.) P = W (d) Find the work done on the particle in the interval t = 0 to t = 2.00 s. JExplanation / Answer
dx/dt=3t^2+1 so k.e= .5 * 3*(3t^2+1)^2 b)a= dv/dt= 6t f = 3(6t)= 18t
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.