A 3.0-kg ball with an initial velocity of (4i + 3j) m/s collides with a wall and
ID: 1419000 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
a )
the imulse is equal to the change in momentum
so
impulse = momentum after coliision - momentum before collision
= 3 ( - 4 i + 3 j ) - 3 ( 4 i + 3 j )
= -12 i + 9 j - 12 i - 9 j
impulse = - ( 24 i ) N.sec
b )
using conservation of energy
so kinetic energy = potential energy
m g h = 0.5 m v2
v = ( 2 g h )1/2
v = ( 2 X 9.8 x 0.4 )1/2
v = 2.8 m/s
the momentum before collision
= 1.6 X 2.8 = 4.48 kg.m/s
and the same way
after collision the momentum = 0.8 X 3
= 2.4 kg.m/s
the change in momentum = 4.48 - 2.4
= 2.08 kg.m/s
the speed of the ball just after collision is = 2.08 / 1.6 = 1.3 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.