A 3-ton truck provides an acceleration of 3 ft/sec^2 to a 10-ton trailer. If the
ID: 1654993 • Letter: A
Question
A 3-ton truck provides an acceleration of 3 ft/sec^2 to a 10-ton trailer. If the same truck exerts the same pull on a 15-ton trailer, what acceleration will result? (keep units as they are.)A 3-ton truck provides an acceleration of 3 ft/sec^2 to a 10-ton trailer. If the same truck exerts the same pull on a 15-ton trailer, what acceleration will result? (keep units as they are.)
A 3-ton truck provides an acceleration of 3 ft/sec^2 to a 10-ton trailer. If the same truck exerts the same pull on a 15-ton trailer, what acceleration will result? (keep units as they are.)
Explanation / Answer
Solution: mass of truck = 3 tons.
mass of frist trailer = 10 ton.
mass of second trailer = 15 ton.
force applied by truck = mass*acceleration = (10+3)*3 = 39 ton-ft/sec2.
So, new acceleration = force/ new mass = 39/(15+3) = 2.1667ft/sec2.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.