a cubic candle,10.0cm on the side,with a specific gravity of 0.75,floats in wate
ID: 1511000 • Letter: A
Question
a cubic candle,10.0cm on the side,with a specific gravity of 0.75,floats in water. a)what is the mass of the candle? b)Find the volume of the candle that is above the surface of the water. c)what is the depath above(how far above the surface is its top face .d)whta mass of candy would you need to place on top of the candle in order for just the candel alone to be completly submerged? e)Suppose you take the candle and find that is fits perfectly on top of the water in the right hand arm of a U-tube,containing water and mercury.what must be the hight,h,of the water so that the total pressure in the orange gas bulb is 2.05*10^5 pa?
Explanation / Answer
cubic candle , side, a = 10 cm
a = 0.10 m
spefic gravity , p = 0.75
a) mass of candle = p * Pwater * a^3
mass of candle = 0.75 * 1000 * 0.10^3
mass of candle = 0.75 Kg
the mass of candle is 0.75 Kg
b)
let the volume of candle above water is V
buyoant force = weight of candle
(0.10^3 - V ) * 1000 * g = 0.10^3 * 750 * g
(0.10^3 - V ) * 1000 = 0.10^3 * 750
V = 2.5 *10^-4 m^3
the volume of candle above water is 2.5 *10^-4 m^3
c)
let the depth above the water surface is d
d * Area = Volume above water
d * 0.10^2 = 2.5 *10^-4 m^3
d = 2.5 *10^-2 m
d = 0.025 m
the depth above water is 2.5 cm
d)
let the mass that can be placed is m
m = V * pwater
m = 2.5 *10^-4 * 1000 Kg
m = .25 Kg
the mass that can be placed is 0.25 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.