A 30.0-g object connected to a spring with a force constant of 20.0 N/m oscillat
ID: 1511005 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
a) Period of pendulum,T =2.5*60/123 = 1.2195 s
b) T = 2pi sqrt [L/g]
1.2195/6.28 = sqrt[L/g]
L = g*(1.2195/6.28 )^2 =9.8*(1.2195/6.28 )^2 =0.37 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.