What is the total force on the bottom of a rectangular tank of length 6.00 m, wi
ID: 1511988 • Letter: W
Question
What is the total force on the bottom of a rectangular tank of length 6.00 m, width 10.0 m, and depth 3.20 m? Total force is 1.88MN
a) Above we had the total force on the bottom of a rectangular tank of length 6.00 m, width 10.0 m, and depth 3.20 m. Now, what is the total force on one of the smaller sides of the side of this tank?
a) 301,000 N
b) 422,000 N
c) 86,300 N
Above we had the total force on the bottom of a rectangular tank of length 6.00 m, width 10.0 m, and depth 3.20 m. Now, what is the total force on one of the larger sides of the side of this tank?
A) 283,000 N
B) 653,000 N
C) 502,000 N
a) 301,000 N
b) 422,000 N
c) 86,300 N
Above we had the total force on the bottom of a rectangular tank of length 6.00 m, width 10.0 m, and depth 3.20 m. Now, what is the total force on one of the larger sides of the side of this tank?
A) 283,000 N
B) 653,000 N
C) 502,000 N
Explanation / Answer
average pressure on the side wall = 0.5 rho g h
= 0.5*1000*9.8*3.2
= 15680 Pa
Force on smaller side = average oressure * area
= 15680*6*3.2
= 301000 Pa (approx)
So option a is correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.