A circular loop of wire has 50.0 turns, each loop carries a current of 20.0 mA.
ID: 1512224 • Letter: A
Question
A circular loop of wire has 50.0 turns, each loop carries a current of 20.0 mA. Calculate the magnetic moment of this loop if it has a radius of 6.00 cm. How much work is required to rotate the loop from an orientation in which the direction of its magnetic moment makes 30.0degree angle with that of an applied 2.20-T magnetic field to an orientation in which the moment makes a 135degreeangle with the magnetic field direction? What is the torque on the moment when it is oriented at 135degree angle?Explanation / Answer
5)
a)
magnetic moment = u = N*I*A = N*I*pi*R^2
u = 50*20*10^-3*pi*0.06^2
u = 0.0113 Am^2
++++++++++++++
(b)
W = u*B*(costheta1-costheta2)
W = 0.0113*2.2*(cos30-cos135)
W = 0.039 J
++++
c)
torque =u*B*sin135
torque = 0.0113*2.2*sin135 = 0.0176 Nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.