A convex spherical mirror has a radius of curvature of magnitude 34.0 cm. (a) De
ID: 1512922 • Letter: A
Question
A convex spherical mirror has a radius of curvature of magnitude 34.0 cm.
(a) Determine the position of the virtual image and the magnification for object distances of 25.0 cm. Indicate the location of the image with the sign of your answer
image location __cm and Magnification __cm
(b) Determine the position of the virtual image and the magnification for object distances of 43.0 cm. Indicate the location of the image with the sign of your answer.
image location __cm and Magnification __cm
(b) Determine the position of the virtual image and the magnification for object distances of 43.0 cm. Indicate the location of the image with the sign of your answer.
image location __cm and Magnification __cmExplanation / Answer
a) R = 34 cm
focal length f = 17 cm
do = 25 cm
using
1/f = 1/do + 1/di
for convex
f = -17 cm
-1/17 = (1/25)+(1/di)
image distance is -10.11 cm
on the same side of the object
magnification m = -di/do = 10.11/25 = 0.4044
b) f = -17 cm
do = 43 cm
1/f = 1/do + 1/di
-1/17 = (1/43)+(1/di)
di = -12.18 cm
magnification m = -di/do = 12.18/43 = 0.283
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.