The cornea of the eye has a radius of curvature of approximately 0.58 cm , and t
ID: 1513608 • Letter: T
Question
The cornea of the eye has a radius of curvature of approximately 0.58 cm , and the aqueous humor behind it has an index of refraction of 1.35. The thickness of the cornea itself is small enough that we shall neglect it. The depth of a typical human eye is around 25.0 mm .
What would have to be the radius of curvature of the cornea so that it alone would focus the image of a distant mountain on the retina, which is at the back of the eye opposite the cornea?
Express your answer in mm using two significant figures.
Explanation / Answer
To focus on the retina, the focal length has to be 25 mm
Now, the approximate formula for focal length of a thin lens is
f = R n2 / (n2 - n1 )
where n2 is here 1.35
n1 = 1 (of air)
and as sais before, f needs to be 25 cm
So, 25 = R x 1.35 / (1.35 - 1 )
R = 25 x 0.35 / 1.35 = 6.48148 mm
So, radius of curvature needs to be R = 6.48 mm or 0.648 cm.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.