Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What is the frequency of an electronmagnetic wave that has a 5.00-cm-long wavele

ID: 1513977 • Letter: W

Question

What is the frequency of an electronmagnetic wave that has a 5.00-cm-long wavelength? a) 5.45 times 10^9 Hz b) 6.67 times10^9 Hz c) 6.00 times 10^9 Hz d) 8.57 times 10^9 Hz e) 7.50 times 10^9 Hz f) 5.00 times10^9 Hz 5. What is the wavelength of an electromagnetic wave that has a frequency of 1.00 10^16 Hz? a) 0.25 nm b) 0.40 nm c) 0.35 nm d) 0.20 nm e) 0.15 nm f) 0.30 nm 6. The amplitude of an electromagnetic wave's electric field is 450 V/m a) Find the wave's intensity. a) 268.6 W/m^2 b) 82.9 W/n^2 c) 560.4 W/m^2 d) 29.8 W/m^2 e) 401.2 W/m^2 f) 162.5W/m^2 b) Find the wave's radiation pressure (P_1). a) 9.93 times 10^-8 Pa b)8.95 times 10^-7 Pa c) 5.42 times10^-7 Pa d) 1.34 times 10^-6 Pa e) 2.76 times 10^-7 Pa f) 1.87 times 10^-6 Pa

Explanation / Answer

a) lambda = 5 cm
f = c/lambda = 6*10^9 Hz
b) f = 1 s
lambda = c/f = 3*10^8 m
c) E = 450 V/m
Energy = 0.5*E^2/c*mu = 268.581 W/m^2
d) Radiation pressure = I/c = 8.95*10^-7 Pa

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote