A certain heat engine operating on a Carnot cycle absorbs 430 J of heat per cycl
ID: 1514266 • Letter: A
Question
A certain heat engine operating on a Carnot cycle absorbs 430 J of heat per cycle at its hot reservoir at 125 C and has a thermal efficiency of 22.0 % .
A. How much work does this engine do per cycle? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
B. How much heat does the engine waste each cycle? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
C. What is the temperature of the cold reservoir? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
D. By how much does the engine change the entropy of the world each cycle? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
E. What mass of water could this engine pump per cycle from a well 40.0 m deep? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
A.
efficiency
eta = W / Qabsorbed
0.22 = W/430
W = 94.6 J
B.
Q waste = 430-94.6 = 335.4 J
c.
eta = 1- (T2/T1)
0.22 = 1- (T2/398)
T2 = 37.44 c
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.