A. A converging lens forms an image of an 7.50 mm -tall real object. The image i
ID: 1514979 • Letter: A
Question
A. A converging lens forms an image of an 7.50 mm -tall real object. The image is 11.5 cm to the left of the lens, 3.50 cm tall, and upright.Where is the object located?
B. The cornea of the eye has a radius of curvature of approximately 0.60 cm , and the aqueous humor behind it has an index of refraction of 1.35. The thickness of the cornea itself is small enough that we shall neglect it. The depth of a typical human eye is around 25.0 mm .What would have to be the radius of curvature of the cornea so that it alone would focus the image of a distant mountain on the retina, which is at the back of the eye opposite the cornea?
Explanation / Answer
A) height of the object = 7.5 mm
height of the image = 3.5 cm
location of the image = 11.5 cm to the left of lens
magnification = size of image / size of object = - (distance of image /distance of object)
= 35 / 7.5 = - (115) / Do
Do = -24.64 mm
the object is located 2.46 cm to the right of the lens
B) R = f(n2 - n1 ) /n2
R = (0.6/2) ( 1.35 -1 ) /1.35
R = 0.077 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.