a. An undamped 2.70-kg horizontal spring oscillator has a spring constant of 38.
ID: 1515382 • Letter: A
Question
a. An undamped 2.70-kg horizontal spring oscillator has a spring constant of 38.3 N/m. While oscillating, it is found to have a speed of 3.72 m/s as it passes through its equilibrium position. What is its amplitude of oscillation in meters?
b. What is the oscillator's total mechanical energy as it passes through a position that is 0.722 of the amplitude away from the equilibrium position in J?
c. Ultrasound of intensity 125 W / m2 is produced by the rectangular head of a medical imaging device measuring 2.50 cm by 5.50 cm. What is its power output in W?
Explanation / Answer
a) w = sqrt(k/m) = sqrt(38.3/2.7) = 3.8 rad/sec
v = Aw
A = v/w = 3.72/3.8 = 0.98 m
b) total energy = 1/2kA^2 = 1/2*38.3*0.98^2 = 18.39 J
c) intensity i = p/area
p = 125*0.025*0.055 = 0.172 watt
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.