a. An object with a mass of 10.0 kg is at a height of 100 meters over the ground
ID: 1795676 • Letter: A
Question
a. An object with a mass of 10.0 kg is at a height of 100 meters over the ground. Using the ground as your reference height (0 m), determine the object's potential energy when at its original height.
Answer:__________ Joules
b. Now determine the object's potential and kinetic energies after it has fallen to a height of 50.0 m
Potential energy Answer:______ Joules
Kinetic energy Answer:_________ Joules
c. Finally, determine the object's potential and kinetic energies just prior to the moment of impact.
Object's kinetic energy upon impact
Answer:_______ Joules
Object's potential energy upon impact
Answer:________ Joules
Explanation / Answer
Given that
mass of object m = 10kg
height of object over ground H = 100 m
Accelaration due to gravity g = 10 m/s2
a) Potential energy at its original height P.E = mgH = 10x10x100 = 10000 J
b) Potential energy potential energy of oject at height h= 50 m is P.E = 10x10x50 = 5000 J
Velocity of object V = (2gh)1/2 = (2x10x50)1/2 = 31.62 m/s
Kinetic energy of the object at height 50 meters is K.E = mV2/2 = 10(31.62)2/2 = 5000 J
c) Final velocity of the object is V= (2x10x100)½ = 44.72m/s
The Kinetic energy of the object at just before imfact K.E = 10(44.72)²/2 = 10000J
and the potential energy of the object at just before imfact P.E = 0J ( just before impact, consider h =0)
(If we consider h=99.9999m just before impact then K.E.= 9999J and P.E.=1J)
If consider g = 9.8 m/s2
a) potential energy = 9800J
b) potential energy at 50m height =4900J
Kinetic energy at 50m height = 4900J
c) kinetic energy before impact = 9800J
Potential energy before impact = 0J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.