Problems 9 and 10 refer to the same diagram: A loop of wire with length 0.75 cm
ID: 1515391 • Letter: P
Question
Problems 9 and 10 refer to the same diagram: A loop of wire with length 0.75 cm and width 0.35 cm is removed from a region of constant magnetic field 0.38 T. The loop of wire has resistance of 1 ohm total. The wire is to be removed with a velocity of 3.5 m/s. What is the induced current, and in which direction does it flow? How large of a force must be exerted? The same loop of wire were to be inserted into the magnetic field at the same velocity. What is the induced current, and in which direction does it flow? How large of a force must be exerted?Explanation / Answer
Induced emf
= d(BA)/dt
=0.39*dA/dt
=0.39*1.350*dx/dt
=0.39*1.350*3.5
=1.843 V
Induced current,
I = EMF / R = 1.843 A.
Force exerter,
F = q (vxB)
= I (LxB)
=ILB sin(theta)
=1.843*1.350*0.38*1
=0.945 N.
10.Here
F = 0, I = 0. Since there's no change of magnetic field.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.