A particular train has a frequency of 400 Hz. The speed of sound in air 335 m/s.
ID: 1515806 • Letter: A
Question
A particular train has a frequency of 400 Hz. The speed of sound in air 335 m/s. If the train is moving you at 25.0 m/s while you are at, What frequency would you hear? In this case, the whistle sounds to you like a____than when both you and the train are at rest. Suppose instead that you are moving toward the train at 25.0 m/s while the train is at rest. Now what frequency would you hear? Show your work. In this case, the whistle sounds to you like a_______than when both you and the train are at rest higher pitch lower pitchExplanation / Answer
f' = fo[ ( V+Vo) / ( V-Vs) ]
Vo = observer velocity
Vs = source velocity
V = sound velocity = 343 m/s
fo= actual frequency
f' = apprent frequency
f' = 400* ( 343 +0 ) / ( 343-25 ) = 400 * ( 343) / ( 343-25) =431.446 Hz high pitch
c)
f' = 400* ( 343 +25) / ( 343-0 ) = 429.15 Hz
high pitch
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.