The ternPerature of the skin is approximately 35.0degreeC. At what wavelength do
ID: 1516551 • Letter: T
Question
The ternPerature of the skin is approximately 35.0degreeC. At what wavelength dots the emited from the skin reach its peak? When a certain metal is illuminated with light of frequency 3.0 times 10^15 Hz, a stopping potential of 7.0 V is required to stop the most energetic ejected electrons. What is the work function of the metal? Suppose we use radiation (A = 550 nm) to determine the position of the electron to within the wavelength of the light. What will be the resulting uncertainty in the electron's velocity?Explanation / Answer
11)
Use the Wien displacement law.
Lambda(max) * T = -0.3 cm*K
T in this case be in Kelvin, and therefore 308 K.
L=0.00000974 m
12)
K.E. = hf - Wf
7*1.6 x 10^-19 = 6.626 x10^-34*3 x 10^15 - Wf
11.2x 10^-19 = 19.878 x 10^-19 - Wf
Wf = 8.678 x 10^-19 J
Wf =8.678 x 10^-19 / 1.6 x 10^-19 = 5.42375 eV
13)
According to the uncertainty principle,
xp h/2, so the minimum uncertainty is h/2
The uncertainty in momentum is,
p = h/(2x) = 1.05e-34/(2*550e-9) = 0.954 x 10-28 kg.m/s
p = mv
p = mv
The uncertainty in velocity would be
v = p/m = 0.954 x 10-28 /9.11e-31 = 104.72 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.