One end of a horizontal string with a linear mass density of 0.03 kg m is attach
ID: 1516628 • Letter: O
Question
One end of a horizontal string with a linear mass density of 0.03 kg m is attached to one prong of an electrically driven tuning fork whose frequency of vibration is 320 Hz. The other end passes over a pulley and supports a 5 - kg mass. (a) What is the propagation speed of a transverse wave on the string ?(b) What is the wavelength of this wave? (c) With these given and computed values, assume that the string is vibrating in the lowest-order mode, and calculate the length of the string that is suspended between the oscillating prong and the pulley.
Explanation / Answer
a) T = 5g = 5 x 9.8 = 49 N
and v = sqrt[ T / linear density] = sqrt[49/ 0.03] = 40.4 m/s
) lambda = v / f = 40.4 / 320 = 0.126 m
and lambda/2 = L
L = 0.126/2 = 0.063 m Or 6.3 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.