A block of mass m= 10.0 kg is attached to the end of an ideal spring. Due to the
ID: 1516650 • Letter: A
Question
A block of mass m= 10.0 kg is attached to the end of an ideal spring. Due to the weight of the block, the block remains at rest when the spring is stretched a distance h= 7.00 cm from its equilibrium length. (Figure 1) The spring has an unknown spring constant k. Take the acceleration due to gravity to be g = 9.81 m/s2 .
Part A What is the spring constant k?
Part B Suppose that the block gets bumped and undergoes a small vertical displacement. Find the resulting angular frequency of the block's oscillations about its equilibrium position. Express your answer in radians per second
Explanation / Answer
Part A
Hooke’s Law gives the formula F = -kY
Since the spring is in equilibrium (not moving) when stretched 0.05m:
F = -kY
mg = -k(Y – Y0)
(10 * 9.81) = -k(0 – 0.07)
98.1 = 0.07k
k = 11401.42N/m
k = 1401N/m (2 significant figures)
Part B
The angular frequency is given by the formula:
= sqrt(k/m)
= sqrt(1401 / 10)
= 11.83 radians/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.