@Time Remaining: 56M 56S Gradebook Question 6 of 8 Searcordry at watters Stateco
ID: 1516797 • Letter: #
Question
@Time Remaining: 56M 56S Gradebook Question 6 of 8 Searcordry at watters Statecommunity Coneg | Map it! A Tarzan (m = 90.0 kg) swings down from the cliff and has a speed of 11.0 m/s just before he impacts Jane (m- 50.0 kg). Anwer the towe questions below, using throe Answer the two questions below, significant digits Part A: Suppose the Tarzan is able to grab Jane, and the two of them swing together as a single unit. What is the speed of the pair (%)? Number m/s Part B: Suppose that Tarzan isn't fast enough to grab Jane secure, and instead, he bumps her, sending her forward. He has a forward speed of 2.05 m/s. What is Jane's forward speed (vJ)? Number m/s Previous Next save And ExitExplanation / Answer
mT = 90 kg , mJ =50 kg, uT =11 m/s, uJ =0
PArt A: From conservation of momentum
mT*uT +mJ*uJ = (mT+mJ)*vp
(90*11) +0 = (90+50)vp
vp = 7.07 m/s
Part B: vT = 2.05 m/s
From conservation of momentum
mT*uT +mJ*uJ = mT*vT+mJ*vJ
(90*11) +0 = (90*2.05)+(50*vJ)
vJ = 16.11 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.