A man stands on a platform that is rotating (without friction) with an angular s
ID: 1516850 • Letter: A
Question
A man stands on a platform that is rotating (without friction) with an angular speed of 9.42 rad/s; his arms are outstretched and he holds a brick in each hand. The rotational inertia of the system consisting of the man, bricks, and platform about the central vertical axis of the platform is 7.50 kg middot m^2. By moving the bricks the man decreases the rotational inertia of the system to 2.00 kg middot m^2. What is the resulting angular speed of the platform? What is the ratio of the new kinetic energy of the system to the original kinetic energy?Explanation / Answer
apply angular momentum conservation.
L = I*w
Li = Lf
7.50* 9.42 = 2*w
w = 35.325 rad/s
original KE = 0.5 *I1*w1 ^2
new Ke = 0.5 *I2*w2^2
ratio = I2*w2^2 / I1*w1 ^2
= 2*35.325 ^2 / ( 7.5 * 9.42^2) =3.75
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.