A man pushing a crate of mass m = 92.0 kg at a speed of v = 0.865 m/s encounters
ID: 2140922 • Letter: A
Question
A man pushing a crate of mass m = 92.0 kg at a speed of v = 0.865 m/s encounters a rough horizontal surface of length = 0.65 m as in the figure below. If the coefficient of kinetic friction between the crate and rough surface is 0.356 and he exerts a constant horizontal force of 278 N on the crate, find the following.
(a) Find the magnitude and direction of the net force on the crate while it is on the rough surface.
magnitude_____J
Direction______
(b) Find the net work done on the crate while it is on the rough surface.
_____J
(c) Find the speed of the crate when it reaches the end of the rough surface.
_____m/s
Explanation / Answer
a) Fnet = 278 - 92*9.8*0.356 = -42.9696 N ( in -x direction)
b) work done = Fnet*s*cos(180) = -27.93 J
c) 0.5*m*vf^2 - 0.5*m*vi^2 = -27.93
Vf = 0.3756 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.