The roller coaster in Figure P6.36 starts with a velocity of 16.4 m/s. One of th
ID: 1517099 • Letter: T
Question
The roller coaster in Figure P6.36 starts with a velocity of 16.4 m/s. One of the riders is a small girl of mass 26 kg. At points B and C, the track is circular with the radii of curvature given in the figure. The heights at points A, B, and C are h_A= 24.35 m, h_B = 35 m, and h_c = 0 m. You may assume the track is frictionless. Find the velocity of the roller coaster at point B. 7.76 m/s Find the velocity of the roller coaster at point C. 27.32 m/s Find her apparent weight at B 98.23 N Find her apparent weight at CExplanation / Answer
here,
initial velocity , vA = 16.4 m/s
ha = 24.35 m
hb = 35 m
hc = 0 m
a)
let the velocity at be vB
using conservation of energy
0.5 * m * vA^2 + m * g * ha = 0.5 * m * vB^2 + m * g * hb
0.5 * 16.4^2 + 9.8 * 24.35 = 0.5 * vB^2 + 9.8 * 35
vB = 7.76 m/s
the speed at B is 7.76 m/s
b)
let the velocity at be vC
using conservation of energy
0.5 * m * vA^2 + m * g * ha = 0.5 * m * vC^2 + m * g * hc
0.5 * 16.4^2 + 9.8 * 24.35 = 0.5 * vC^2
vC = 27.32 m/s
the speed at C is 27.32 m/s
c)
apparent weight at B , W' = - m*vB^2 /rB + m * g
W' = 26 * ( - 7.76^2 /10 + 9.8)
W' = 98.23 N
d)
apparent weight at C , W' = m*vC^2 /rC + m * g
W' = 26 * ( 27.32^2 /20 + 9.8)
W' = 1225.1 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.